Wielbiciele żeglarskich pieśni byli zachwyceni

1260

W 1989 roku miłośnicy piosenki żeglarskiej i szant skupieni wokół Klubu Żeglarskiego „Nauta” zorganizowali pierwszy przegląd szant i piosenek żeglarskich. Po okresie świetności, który miał miejsce w latach 90-tych, na początku wieku festiwal nieco podupadł. Na właśnie zakończonym XXX Przeglądzie dopisali świetni artyści, a goście z trudem mieścili się w sali Domu Kultury „Koźle”. Czy festiwal ma szansę powrócić do sali kinowej?

„Szantki” rozpoczęły się w czwartek 15 marca wernisażem wystawy fotografii i promocją książki Ryszarda Sobieszczańskiego „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945-2017”.
W piątkowy poranek odbył się koncert dla najmłodszych, których jak zwykle bawił Zejman i Garkumpel. Wieczór natomiast był pełen wspomnień. Otworzył go zespół Ani Jellinek z Kędzierzyna-Koźla, Ringabulina. Tym razem w składzie obok Ani Jellinek i Wiesława Kwinty zagrał, zresztą doskonale, Damian „Struna” Surow. Stare taśmy filmowe przypomniały pierwsze przeglądy szantowe w naszym mieście, prowadzone przez Janusza Siedlaczka i nagłaśniane przez Zbyszka Budnego. Słuchacze wspominali czasy, gdy na koncerty szantowe przybywały tłumy, które musiała pomieścić sala kinowa Domu Kultury „Chemik”. Kolejne „Szantki” i związane z nimi anegdoty wspominała prowadząca je od kilkunastu lat Hanna Białas – Kierownik Działu Imprez MOK. Wieczór uświetniły Cztery Refy, Stare Dzwony oraz Zejman i Garkumpel.

Sobotni Wieczór Poezji Morskiej „ Na fale księżyc blask swój siał …” poprowadził Marek Siurawski. To jedyne tego rodzaju wydarzenie w kraju. Fragmenty poezji Samuela Taylora Coledrige’a „Rymy o sędziwym marynarzu” w jego interpretacji splatały się z utworami Jerzego Porębskiego, Ryszarda Muzaja, Ani Jellinek oraz Flash Creep (Iza i Maciej Łuczak). Pozostałych wykonawców m.in. Andrzeja Koryckiego, Dominikę Żukowską i Banana Boat usłyszeliśmy po godzinie 20.00 w Wieczorze Galowym.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting