W Kędzierzynie-Koźlu przebywa już ponad pięć tysięcy obcokrajowców

948

Największą grupę stanowią mieszkańcy Ukrainy. To głównie mężczyźni pracujący w przemyśle i sektorze budowlanym.

Na ostatniej sesji rady miasta przedstawiono analizę demograficzno-społeczną Kędzierzyn-Koźla. Przygotował ją zewnętrzny podmiot na zlecenie gminy. Wynika z niego, że ubywa rdzennych mieszkańców miasta, ale przybywa obcokrajowców.

Ich dokładna liczba nie jest możliwa do określenia, ale można to zrobić z dużym przybliżeniem. Wystarczy policzyć liczę „oświadczeń o zamiarze zatrudnienia obywateli innych krajów”. Taki dokument jest niezbędny, by móc legalnie zatrudnić obcokrajowca, a wypełnia go polski przedsiębiorca.

Jeszcze w 2014 roku wysłano 30 takich wniosków, a w 2017 już 4994 (dane za 2018 będą dopiero za kilka miesięcy). Na tej podstawie można jednak policzyć, że w Kędzierzynie-Koźlu przebywa już co najmniej 5 tysięcy cudzoziemców.

Największą grupę stanowią mieszkańcy Ukrainy. To głównie mężczyźni pracujący w przemyśle i sektorze budowlanym.

Zarabiają po 2,5-3tys. zł na rękę. Wielu stara się o wyjazd z Polski do Niemiec i Skandynawii. Przeważnie ci, którzy mają mniej niż 2,5 tys. zł

Jeśli chodzi o wyjazdy do Niemiec, mieszka tam duża grupa Ukraińców (nawet 200 tys. osób). A pracujący tam, ściągają nowe osoby. Podobnie ten mechanizm działa w Polsce.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting