W Kędzierzynie-Koźlu powstanie centrum mediacji

Będzie można skorzystać z niego bezpłatnie. Mediator będzie przyjmował w gabinecie przy ulicy Damrota.

Mediacje są dobrowolnym i poufnym procesem dochodzenia przez strony do rozwiązania sporu, prowadzonym w obecności osoby trzeciej cieszącej się ich zaufaniem – mediatora. W wielu przypadkach zapobiegają konieczności przeprowadzania rozprawy sądowej. Stosuje się je w konfliktach rodzinnych, sporach sąsiedzkich i wielu innych.

Mediator spotyka się z oboma stronami sporu, a spotkanie ma charakter poufny, wszystko po to, by uniknąć rozprawy sądowej. To często przynosi efekt, bo przecież różne są oczekiwania stron, nie zawsze bój sądowy jest dobrym rozwiązaniem, nie zawsze też zdajemy sobie sprawę z tego jakie zawiłości prawne może rodzić proces i mimo, że wydaje nam się, że batalię wygramy, wcale tak być nie musi – podkreśla starosta Małgorzata Tudaj.

Z porad mediatora będą mogli od nowego roku skorzystać mieszkańcy w punkcie przy ul. Damrota w Kędzierzynie-Koźlu.

– Będziemy się spotykać z każdym kto się do nas zgłosi, tak by rozwiązać spór polubownie. Mediacja bardzo często jest potrzebna w kwestiach rodzinnych, w kwestiach kodeksu cywilnego, gdzie mamy dwie strony umowy. Oczekiwania są różne, jedna strona będzie zadowolona jeśli zostanie przeproszona, drugą usatysfakcjonuje jakaś konkretna korzyść. Bardzo często sprawy potem nie kończą się skierowaniem pozwu, a strony są w stanie się porozumieć – wyjaśnia dr Mariusz Hassa.

 

fot.Starostwo KK

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting