W Kędzierzynie-Koźlu pieniądze z „500+” dostanie dodatkowe 2 tysiące dzieci

833

W Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencje poświęcona rozszerzonemu programowi rządowemu.

Program 500+ cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród kędzierzynian. Mieszka u nas ponad dwa tysiące rodzin z co najmniej dwójką dzieci. Tam świadczenia już są wypłacane na co najmniej jednego podopiecznego. Teraz program zostanie rozszerzony na każde dziecko w rodzinie, bez względu na dochody.

Szacuje się, że w Kędzierzynie-Koźlu uprawnionych może być kolejne 2 tysiące dzieci. W opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja dotycząca Programu 500+.

Wnioski online o przyznanie świadczenia będzie można składać od 1 lipca, a drogą tradycyjną – od 1 sierpnia.

Warto pamiętać, że złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

– Nasza, ponad już trzyletnia praktyka w realizacji programu pokazuje, że gminy rozpatrują wnioski i wypłacają przyznane świadczenia na bieżąco, bez czekania na maksymalne terminy możliwej wypłaty – podkreśla minister rodziny Bożena Borys-Szopa, która brała udział w konferencji.

Co jeszcze się zmieni?

Wprowadzony zostanie szczególny 3-miesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Dzisiaj rodzice mają na to 1 miesiąc.

Od 1 lipca wejdzie w życie również rozwiązanie pozwalające na przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane (lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku). Dzisiaj w takiej sytuacji z dniem śmierci jednego z rodziców prawo do przyznanego świadczenia wygasa, gdyż jest to świadczenie osobiste, niezbywalne i niepodlegające dziedziczeniu.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting