W Blachowni otwarto nowe muzeum

807
W zbiorach są między inny szczątki samolotów biorących udział w tzw. bitwie o benzynę.
Miejsce, w którym powstało muzeum nie jest przypadkowe – to odrestaurowany i przystosowany do użytku publicznego schron przeciwlotniczy typu Salzgitter. Jest to monumentalna budowla ze zbrojonego betonu, wzniesiona dzięki niewolniczej pracy więźniów pobliskich obozów, mająca za zadanie chronić pracowników budowanych zakładów OHW Blechhammer przed bombami zrzucanymi z samolotów 15 Armii Powietrznej USAAF. W jednym obiekcie łączą się wszystkie aspekty historii, znanej jako Śląska Bitwa o Paliwo.
Dziś w sobotę nowe muzeum zostało oficjalnie otwarte. W południe zebranym umożliwiono zwiedzanie schronu i ekspozycji. Są tam amerykańskie mundury z czasów II wojny światowej, szczątki samolotów bombardujących miejscowe zakłady, pamiątki z obozów jenieckich, mapy, makiety i wiele innych.
Organiatorem wystawy jest stowarzyszenie Blechhammer 1944. Poza zwiedzaniem zaplanowano emisję filmu „Byłem więźniem 10 obozów”, prelekcję multimedialną pt. „Śląska Bitwa o Paliwo 1939-1945” oraz prezentację sprzętu, umundurowania i oporządzenia przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych – Piechota Heer
Na koniec zaplanowano prelekcję historyczną pt. :”Ściganie i odpowiedzialność karna członków załóg obozów istniejących wokół Kędzierzyna i Blachowni w czasie II wojny światowej”.
REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting