Violetta Porowska: kolejki do zabiegów zmniejszyły się

642

Zniesiono limity na operacje usunięcia zaćmy, rezonans magnetyczny i tomografię komputerową – poinformowała wicewojewoda opolska.

W Klinice Nova w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się konferencja prasowa na której podsumowano ostatnie zmiany w opolskiej służbie zdrowia.

– Na Opolszczyźnie udało się nam skrócić kolejkę do zabiegu usuwania zaćmy o 4700 pacjentów. Z kolei w przypadku badań tomografem komputerowym kolejki zmniejszyły się o ponad 600 pacjentów, a rezonansu magnetycznego o 3320 oczekujących – wyliczała Violetta Porowska, wicewojewoda opolska odpowiedzialna między innymi za służbę zdrowia w regionie.

Klinika Nova jest jedną z wyróżniających się w województwie placówek służby zdrowia, gdzie zabiegi usuwania zaćmy wykonuje się praktycznie bez kolejek.

– Musieliśmy nieco przeorganizować pracę naszej kliniki, ale udało się – podkreślał Rafał Olejnik, prezes spółki. Bezlimitowe finansowanie wspomnianych zabiegów i badań wprowadzono 1 kwietnia. Narodowy Fundusz Zdrowia zagwarantował zwiększenie kontraktów placówek raz na kwartał, adekwatnie do wartości wykonanych świadczeń. Oznacza to, że NFZ finansuje wszystkie wykonane świadczenia co pozwoli na zwiększenie dostępności do świadczeń, tym samym skrócenie kolejek.

Wprowadzone w życie zmiany umożliwią do końca bieżącego roku skrócenie terminów oczekiwania na operację usunięcia zaćmy do maksymalnie 6 miesięcy oraz znaczące skrócenie terminów oczekiwania na badania diagnostyki obrazowej. Przy czym warto tu zaznaczyć, że okres 6 miesięcy dotyczy gwarancji dla pacjentów w całej Polsce. Na Opolszczyźnie system działa dużo sprawniej niż w innych regionach i czas oczekiwania jest niższy.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku NFZ wydał blisko 700 mln zł na sfinansowanie 313 tys. operacji zaćmy oraz prawie miliard złotych na sfinansowanie 2,25 mln badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Aby usunąć zaćmę w Klinice Nova należy się skontaktować pod numerem telefonu 531 675 097. Poza Kędzierzynem-Koźlem przyspieszone zabiegi wykonywane są także w Opolu, Nysie i Krapkowicach.

Wykaz wszystkich placówek dostępny jest na stronie internetowej opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

fot.kk24/Grzegorz Stępień

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting