Tysiącom mieszkańców Kędzierzyna-Koźla kończy się ważność dowodów osobistych

1332

Minister spraw wewnętrznych i wojewoda opolski apelują o sprawdzenie, czy dokument jest jeszcze ważny.

Weddług szacunków w zeszłym roku nawet pięć tysięcy dowodów osobistych mieszkańców Kędzierzyna-Koźla straciło ważność. W pierwszym kwartale tego roku ważne przestanie być około tysiąca kolejnych dokumentów.

– Jest to związane z tzw. „górką dowodową”, która miała miejsce w 2007 r. Utrata ważności starych – książeczkowych dowodów osobistych (od 1 stycznia 2008 r.) spowodowała, że znaczna liczba dowodów osobistych wydana została dopiero z końcem 2007 r. lub początkiem 2018 r. – poinformował szef MSWiA.

Wojewoda opolski na swojej oficjalnej stronie opolskiej apeluje do każdego mieszkańca o sprawdzenie, czy dowód, którym się posługuje, jeszcze spełnia swoją funkcję. Nieważny dowód osobisty nie może też być podstawą do przekroczenia granicy w ramach Strefy Schengen. Dlatego właśnie przed nadchodzącymi feriami zimowymi warto sprawdzić ważność naszych dokumentów, żeby dopiero na lotnisku nie okazało się, że z tak błahego powodu nigdzie nie polecimy.

Wniosek o nowy dowód można też złożyć elektronicznie. Na platformie Obywatel (www.obywatel.gov.pl) działa centralna usługa, dzięki której można załatwić sprawę związaną ze złożeniem wniosku o wydanie dowodu osobistego.
Aby skorzystać z tej usługi niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego, który pozwala potwierdzić tożsamość. Instrukcja założenia profilu zaufanego znajduje się również na platformie Obywatel (https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany).
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting