Tylko demonstracja kędzierzynian w Opolu zmusi urzędników do działania

1103

Część mieszkańców chce urządzić pikietę pod gmachem WIOŚ. Czy inicjatywę poprze i zorganizuje prezydent Sabina Nowosielska?

Dotychczas urządzono jeden protest uliczny w którym mieszkańcy wyrażali swoje oburzenie zanieczyszczeniem powietrza. Pikieta odbyła się rok temu pod urzędem miasta. W praktyce jednak magistrat nie jest instytucją, która ma instrumenty do walki z trucicielami benzenem. Takim jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Tygodnik 7DNI od części mieszkańców słyszał, że to właśnie tam powinna zostać zorganizowana pikieta.

– Jeśli ponad setka osób zjawi się pod gmachem WIOŚ i wyrazi swoje niezadowolenie, wówczas może inspektorzy skuteczniej podejdą do swoich obowiązków – mówi jeden z naszych rozmówców. Demonstracja mogłaby zostać wsparta przez władze miasta. Tak w tej sprawie wypowiedziała się prezydent Sabina Nowosielska:– We wrześniu 2016 roku były takie tygodnie, kiedy notowania benzenu dosłownie szalały, wywołując ogromny niepokój i protesty mieszkańców. I wtedy szybko zareagował WIOŚ, zareagował wojewoda… Doszliśmy niestety do punktu, że trzeba pomóc WIOŚ-owi znów zauważyć problem kędzierzynian. Może jeśli przed tą instytucją stawi się wielu mieszkańców, którzy obawiają się o swoje zdrowie, to odpowiednie służby wreszcie przyłożą się do rozwiązania problemu? Warto by zorganizować taką pikietę – powiedziała nam Sabina Nowosielska.

Benzen jest jednym z najbardziej niebezpiecznych rozpuszczalników pod względem toksycznym. Wpływa negatywnie na skład krwi i narządy krwiotwórcze, powoduje uszkodzenie szpiku kostnego. Wysokie stężenia benzenu działają narkotycznie na organizm człowieka.

Norma roczna wynosi 5 mikrogramów na metr sześcienny. W niektóre dni jego stężenie przekracza nawet 100 mikrogramów.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting