To będzie także pracowity rok

O miejskich planach w 2020 roku rozmawiamy z Sabiną Nowosielską, prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle.

– Ubiegły 2019 rok był bardzo owocny w ważne miejskie inwestycje. Było ich sporo, niektóre jak Wodne oKKo czy hospicjum były od lat wyczekiwane przez mieszkańców. Jak ocenia pani ten rok z pani perspektywy jako prezydenta realizującego te zadania?

– To był ciężki rok, ale zakończyłam go z radością i uśmiechem ponieważ udało nam się zrealizować wszystko co zakładaliśmy. Mówię „my” dlatego, że była to praca wielu osób. Miniony rok był swego rodzaju podsumowaniem poprzedniej kadencji, gdyż pewne inwestycje trwały długo i właśnie w minionym roku się zakończyły. To właśnie np. Wodne oKKo i Hospicjum. Cieszę się, że nadszedł czas kiedy mieszkańcy mogą już zacząć odczuwać efekty tej ciężkiej pracy i widzą zmieniające się miasto. Jeszcze kilka lat temu wielu narzekało na rozkopane drogi, a dziś gdy widzą efekty to zmienia się postrzeganie ewentualnych czasem ograniczeń w ruchu i te rozkopane drogi już tak nie przeszkadzają jak kiedyś, ponieważ wiadomo że zmiany będą na lepsze.

– Mamy już nowy rok, a więc i nowe plany. Czego mieszkańcy mogą się spodziewać w tym roku?

– Na pewno nie będzie już takich dużych inwestycji jak Wodne oKKo, Hospicjum czy Targowisko. Rok 2020 będzie pod znakiem zakończenia projektów związanych z bioróżnorodnością. Mieszkańcy Koźla już mogą zobaczyć, że na plantach budowane są ścieżki. Podobnie w Sławięcicach. Będzie realizowany projekt w postaci zielonych podwórek gdzie będą wznoszone wiaty parkingowe z zielenią na dachach. Też teren po byłym lodowisku zamieni się w zieloną strefę gdzie będzie można odpocząć. Będziemy rozbudowywać ścieżki rowerowe łączące np. os. Piastów z Blachownią i potem ze Sławięcicami. Przebudujemy także skrzyżowanie w Kłodnicy przy Kapliczce tak by tam też były rozwiązania dla rowerzystów. Będziemy remontować nawierzchnie dróg, a tam gdzie przewidywane są jakieś prace np. kanalizacyjne wtedy będziemy robić to kompleksowo by rozbić raz, ale porządnie. Także drogi dojazdowe do kozielskiego Rynku będą brukowane tak by zachować zabytkowy charakter tego miejsca. Powstaną także dwa boiska – jedno przy szkole podstawowej nr 6 na NDM-ie – drugie przy szkole nr 16 w Sławięcicach. Są już nawet na te boiska projekty.

– Rok 2019 w świadomości mieszkańców był rokiem ich troski o jakość powietrza w naszym mieście. Jakich działań w tym roku możemy się spodziewać ze strony urzędu miasta?

– Cały czas oferujemy dopłaty do wymiany pieców na ekologiczne. W tym roku mamy już zabudżetowane milion złotych, ale jeśli będzie większe zapotrzebowanie to będziemy zwiększać te kwoty. Niestety spotykam się z takimi sytuacjami, gdzie większość mieszkańców jakiejś wspólnoty podłącza się do miejskiego ogrzewania, a kilka czy nawet czasem jest to jedno mieszkanie nadal zamierza używać tzw. kopciucha. Często są też sytuacje, gdy sieć ciepłownicza jest dostępna, a mimo to mieszkańcy nie podłączają się. Jest to dla mnie kompletnie niezrozumiałe, gdyż wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. Chcę by rok 2020 rozpocząć walką o środowisko i razem z zespołem ds. ochrony powietrza, gdzie poza urzędnikami i radnymi są również przedstawiciele Komitetu Ochrony Powietrza. Będziemy chcieli podjąć zdecydowane i radykalne kroki i przedstawić konkretne wnioski nie tylko radzie miasta Kędzierzyn-Koźle, ale także radnym sejmiku województwa, gdyż ościenne gminy mają także wpływ na jakość naszego powietrza w mieście.

– Co roku mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego zgłaszają swoje propozycje. Na ile mogą liczyć w 2020 roku?

– Od początku historii budżetu obywatelskiego czyli od 2015 roku, kiedy to przeznaczony był na to milion złotych, to teraz w 2020 roku będzie to już 1,8 mln zł. Każde osiedle będzie mogło zrealizować swoje pomysły i czasem są to projekty które są rozłożone na dwa, a czasem trzy budżety. Te inwestycje obywatelskie cieszą mieszkańców i powodują wzrost postaw obywatelskich i tożsamości i odpowiedzialności za swoje miejsce zamieszkania. To cieszy.

– W ubiegłym roku nowością w miejskich inwestycjach były inteligentne przejścia dla pieszych. Doceniają je zarówno piesi jak i kierowcy. Czy mieszkańcy mogą liczyć na kolejne takie udogodnienia?

– Tak. Powstaną w tym roku kolejne takie bezpieczne przejścia. Dodatkowo jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa, to w 2020 roku miasto przeznaczy 1,5 mln zł na rozbudowę sieci monitoringu miejskiego. W 2021 roku będziemy montować kolejne kamery. Chcę, by w mieście było bezpiecznie.

 

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting