Szpital w Koźlu dostanie 15 mln zł unijnych pieniędzy

Przeznaczone zostaną na walkę z epidemią koronawirusa. Transfer środków koordynują władze woj. opolskiego.

Działający już blisko od dwóch tygodni szpital monoprofilowy w Kędzierzynie-Koźlu potrzebuje dużo sprzętu do leczenia chorych na koronawirusa. Dziennie zużywa się tam nawet 200 kombinezonów.

Dlatego władze województwa opolskiego postanowiły przeznaczyć 45 mln złotych na wsparcie leczenia szpitalnego na całej Opolszczyźnie. 15 mln zł z tej kwoty trafi do Kędzierzyna-Koźla.

Za te pieniądze kupione będą respiratory, aparatura do monitorowania czynności życiowych, urządzenia do tlenoterapii, niezbędne urządzenia diagnostyczne czy urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń i karetek. A także środki ochrony osobistej – rękawice, maski, fartuchy, przyłbice ochronne czy płyny do dezynfekcji.

– Jest już zgoda wojewody, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Komisji Europejskiej na te działania – mówi marszałek województwa Andrzej Buła.

Wcześniej 11 respiratorów przekazali do szpitala w Koźlu miejscowi strażacy.

W szpitalu zakaźnym w Koźlu przebywa obecnie 20 pacjentów, w tym 8 osób z potwierdzonym zakażeniem, reszta to osoby, u których podejrzewa się zakażenie. W izolacji domowej przebywają trzy osoby z terenu powiatu (z potwierdzonym zakażeniem), w kwarantannie przebywa 139 osób, w kwarantannie w związku z przekroczeniem granicy przebywają 123 osoby, w tym jedna osoba w kwarantannie zorganizowanej. 21 osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting