Strajk nauczycieli w Kędzierzynie-Koźlu. Czy uczniowie znaleźli opiekę w szkołach?

834

Wszystkie szkoły i większość przedszkoli aktywnie włączyła się w protest organizowany przez ZNP.

Do PSP nr 5 przyszło dziś dziewięciu uczniów, do PSP nr 15 – czterech. Podobnie było w innych podstawówkach w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie w większości o 8.00 rano stawiło się od kilku do kilkunastu młodych ludzi.

Praktycznie we wszystkich przypadkach zapewniono im opiekę. Mogą przebywać w świetlicy, gdzie organizowane są dla nich zajęcia. Zajmują się nimi dyrektorzy oraz ci pedagodzy, którzy nie zdecydowali się na protest.

Nie strajkują przedszkola nr 15 i 17 oraz bursa szkolna. W tej ostatniej przebywa dziś 25 uczniów.

W protest włączyły się nie tylko podstawówki i gimnazja, ale również placówki ponadgimnazjalne.

– Do strajku włączyło się 90 procent z ponad 300 nauczycieli zatrudnionych w naszych szkołach – mówi Adam Lecibil, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.

Część nauczycieli, którzy wcześniej nie deklarowali udziału w strajku, poszło dziś na chorobowe. Są to jednak pojedyncze przypadki na jedną szkołę.

Na poniedziałek i wtorek gmina Kędzierzyn-Koźle zorganizowała zajęcia dodatkowe w placówkach pozaszkolnych. – Potrwają od godziny ósmej rano do godzin popołudniowych. Ich organizatorami są nasze instytucje – Miejski Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Miejska Biblioteka Publiczna – informuje Wojciech Jagiełło, zastępca prezydenta.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń jest dostępny na stronie internetowej http://www.kedzierzynkozle.pl/sites/default/files/cykl_zajec_dla_dzieci_8-9.04.2019.pdf

Rozmowy „ostatniej szansy” zakończone w niedzielę nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Kwestią sporną okazały się podwyżki płac nauczycieli oraz pracowników oświaty. Rząd zaproponował stopniowy wzrost wynagrodzeń nauczycieli do roku 2023, ale pod warunkiem wzrostu pensum.

Strajk jest bezterminowy.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting