Stanisław Wolkiewicz przekazał pałeczkę szefa woprowców

739

Legenda kędzierzyńskiego ratownictwa wodnego Stanisław Wolkiewicz ustąpił z funkcji szefa WOPR. Przez lata był wzorem dla wielu ratowników.

Znany z poczucia humoru, dobrego serca, ale przede wszystkim wielkiego profesjonalizmu. Stanisław Wolkiewicz właśnie obchodził 80. urodziny. Uznał, że to dobry moment na ustąpienie z funkcji szefa WOPR Kędzierzyna-Koźla i przekazanie sterów młodszym. Stanowisko to piastował będzie teraz Tadeusz Witko, ale pan Stanisław zapowiedział, że w miarę możliwości nadal będzie pomagał miejscowym strukturom WOPR. Jubilatowi gratulacje i podziękowania złożyli m.in. poseł Tomasz Kostuś, starosta Małgorzata Tudaj i prezydent Sabina Nowosielska. Podczas uroczystości wielu jego utytułowanych wychowanków i osoby zasłużone dla oddziału WOPR w Kędzierzynie-Koźlu otrzymały pamiątkowe odznaki.

WOPR w Kędzierzynie-Koźlu założono w 1974 roku. Pomysłodawcą i założycielem oddziału był właśnie Stanisław Wolkiewicz. Wraz z liczną grupą działaczy rozpoczęli działalność z dużą nadzieją na to, że poprawią bezpieczeństwo nad wodą. Jak czytamy w historii kędzierzyńskiego oddziału spisanej przez Piotra Pietrzyka początkowo praca nowo powstałego oddziału nie była łatwa. W powiecie kozielskim nie było wówczas  tradycji pływackich i całą kadrę ratowniczą trzeba było wyszkolić. Całe szkolenie oparto na nowo otwartej 3 marca 1973 roku Krytej Pływalni przez inwestora Zakłady Azotowe Kędzierzyn  i akwenie Januszkowice. Organizowaniem kursów na stopień ratownika młodszego i ratownika wodnego zajęli się instruktorzy WOPR: Adam  Wiecheć, Piotr Pietrzyk, Zbigniew Raczyk, Stanisław Wolkiewicz, a w okresie późniejszym Zenon Szydłowski i Marek Kłos.

W pierwszym okresie istnienia oddziału szkolenia były prowadzone bardzo intensywnie. Przez kilka pierwszych lat istnienia oddziału rocznie przeprowadzano 6 kursów ratowników młodszych i przynajmniej 2 kursy ratowników wodnych, tak żeby w sezonie letnim zabezpieczyć w służbę ratowniczą wszystkie pływalnie odkryte, pływalnię krytą i kąpieliska zorganizowane na akwenach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Ambicją działaczy było żeby każde dziecko w mieście nauczyć pływać. Działalność prowadzono pod hasłem „Lepiej zapobiegać niż ratować”. Naukę pływania łączono ze zdobywaniem kart pływackich i odznaki „Już pływam”. Zajęcia były prowadzone w grupach wiekowych: 6 – 8 lat, 9 – 10 lat i powyżej 10 lat i grupach dla dorosłych. W 1975 roku zorganizowano eksperymentalną naukę pływania dla 4-letnich dzieci. W tym okresie prowadzono na szeroką skalę akcję profilaktyczną w przedszkolach, szkołach podstawowych na terenie miasta w formie pogadanek na temat „Bezpieczna kąpiel”, „Bezpieczne ferie letnie i zimowe”. Do dziś WOPR angażuje się w wiele akcji profilaktycznych i przede wszystkim pilnuje akwenów, zarówno tych strzeżonych jak i dzikich, gdzie nierzadko przeprowadza wizytacje.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting