Skupiam się na pracy dla miasta, a nie na polityce

1228

O poprawie jakości powietrza, wyczekiwanych od lat inwestycjach i planach na nową kadencję rozmawiamy z prezydent Sabiną Nowosielską.

– Jednym z największych problemów Kędzierzyna-Koźla jest zanieczyszczenie benzenem. Zmniejsza się z roku na roku, ale wciąż nie udało się go całkowicie wyeliminować. Dlaczego?
– Problem ze znalezieniem źródła pików benzenu związany jest między innymi z tym, że prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Powołuje się na fakt, że średnioroczna norma nie jest przekroczona, dlatego nie ma podstaw do ścigania kogokolwiek. Ja uważam jednak, że należy zrobić wszystko, aby zanieczyszczenie benzenem wyeliminować całkowicie.

– Co w tej sprawie robi Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska?
– W mojej ocenie niewiele. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, mimo mojego zapewnienia o pokryciu wszelkich kosztów związanych z użyciem chromatografu i opłaceniu pracy specjalistów, nie jest zainteresowany takimi działaniami. Jako miasto możemy zakupić sprzęt i przeszkolić ludzi w tym zakresie, ale nadal nie będziemy mieli takich uprawnień do ścigania trucicieli jak WIOŚ. W związku z tym nie przybliżymy się do wykrycia źródła pików benzenu. Żeby skutecznie znaleźć emitenta zanieczyszczeń, musi nastąpić zmiana w podejściu WIOŚ do problemu.

– Miasto ma na to jakiś wpływ?
– Do tej pory próbowaliśmy różnych form wpływu na WIOŚ, by podjął skuteczne działania w celu wyeliminowania zanieczyszczenia benzenem. Wydaje się, że obecnie nie pozostaje nic innego jak razem z mieszkańcami wrócić do tego, co zadziałało dwa lata temu.

– Co ma pani na myśli?
– Jak pan sobie przypomina, we wrześniu 2016 roku były takie tygodnie, kiedy notowania benzenu dosłownie szalały, wywołując ogromny niepokój i protesty mieszkańców. I wtedy szybko zareagował WIOŚ, zareagował wojewoda… Doszliśmy niestety do punktu, że trzeba pomóc WIOŚ-owi znów zauważyć problem kędzierzynian. Może jeśli przed tą instytucją stawi się wielu mieszkańców, którzy obawiają się o swoje zdrowie, to odpowiednie służby wreszcie przyłożą się do rozwiązania problemu? Warto by zorganizować taką pikietę.

– Benzen to tylko jeden z problemów Kędzierzyna-Koźla. Część z nich udało się rozwiązać w tej kadencji, ale nie wszystkie.
– Przez cztery lata w mieście zostało zrealizowanych wiele inwestycji. Poczynając od remontów chodników, a kończąc na przebudowach alei Jana Pawła II czy trwających budowach hospicjum i kompleksu basenów. Robimy wiele dla miasta i wierzę, że mieszkańcy to docenią.

– Z tą ostatnią inwestycją są problemy, wciąż nie została ukończona. Pani przeciwnicy atakują panią za to. Jak się pani do tego odniesie?
– Moi konkurenci skupili całą swoją uwagę na problemach z wykonawcą basenów, nie zauważając kompletnie, że wiele innych inwestycji przebiegło bez komplikacji i z sukcesem. A Wodne Okko w ciągu kilku miesięcy zostanie skończone, ponieważ już rozpisaliśmy przetarg na dokończenie tego zadania. Dotychczasowa budowa zostanie zabezpieczona i prace znowu ruszą. Chcę podkreślić, że miasto na tej inwestycji nie straci, gdyż uzyskamy 2 mln złotych tytułem kar za opóźnienie. Te 2 mln zł wypłaci nam firma ubezpieczeniowa z polisy wykonawcy. Ponadto mamy 5 mln złotych dofinansowania z zewnętrznych źródeł. Obecnie prowadzonych jest wiele inwestycji w mieście i będą one wkrótce zakończone. Wracam tu do sprawy budowy hospicjum, które będzie gotowe w przyszłym roku. Tu muszę jasno podkreślić, że przyszłam do samorządu obiecując właśnie budowę hospicjum. Słowa dotrzymałam i takowe powstaje. Moi poprzednicy nie potrafili tego zrobić przez blisko 10 lat. Zaczynamy remont Rynku, o którym przez lata się tylko mówiło. Chcę tu podkreślić, że jestem człowiekiem czynu i jak się do czegoś zabieram, zwłaszcza do czegoś, co obiecałam wyborcom, to dotrzymuję słowa. Bez wątpienia można się o tym przekonać, przemierzając miasto.

– Wyborcy już niedługo ocenią mijające cztery lata. A jakie są plany na kolejną kadencję?
– W ciągu następnych pięciu lat sporo czasu chcę poświęcić tematom zdrowia i opieki społecznej. Chodzi przede wszystkim o rozszerzenie spektrum bezpłatnych badań profilaktycznych. Planuję inwestycje w infrastrukturę szkolną i poprawę jakości edukacji szkolnej.  Będę starała się jeszcze bardziej poprawić jakość powietrza poprzez zwiększenie dopłat do wymiany pieców na ekologiczne. Priorytetem w dziedzinie ekologii będzie również tworzenie jak największej ilości zielonych skwerów i dbałość o parki miejskie. Zamierzam rozpocząć budowę mieszkań komunalnych, które pomogą wielu młodym rodzinom się usamodzielnić. Jestem przekonana, że zatrzyma to depopulację miasta. Bardzo kosztowną, ale niezbędną inwestycją będzie budowa łącznika do obwodnicy północnej, która ma być gotowa do 2022 roku. Będziemy także zabiegać o alternatywną drogę do kozielskiego portu. Na szczególną uwagę zasługuje budowa tak zwanego „przecisku” pod wiaduktem w Kędzierzynie-Koźlu. O tym zadaniu również się mówiło przez lata, ale praktycznie nic konkretnego w tym kierunku zrobiono. Dla mnie jednak nie ma rzeczy, których nie można zrobić, trzeba tylko być konsekwentnym. Już niedługo zrealizujemy zabezpieczenie przeciwpowodziowe Kędzierzyna-Koźla w postaci wału przeciwpowodziowego na potoku Lineta. Mamy już pozwolenie na budowę. W tym miejscu trzeba podkreślić, że droga do realizacji inwestycji jest długa, bo procedury często trwają bardzo długo. Wynika to z konieczności wielu uzgodnień z różnymi instytucjami. Planuję także dalsze wsparcie dla rozwoju szkolnych klubów sportowych oraz indywidualne stypendia dla uzdolnionych sportowców.

– Mam wrażenie, że jest pani raczej spokojna o wynik wyborów?
– Minioną kadencję uważam za bardzo owocną. Udało się zrobić bardzo wiele. To również zasługa radnych. To dzięki dobrej i spokojnej współpracy z nimi udało się tyle zrobić. Przez cztery lata skupialiśmy się na pracy dla miasta i mieszkańców, a nie na robieniu polityki. W mieście widać efekty takiego podejścia. Dlatego zamierzam postawić na ten sam model działania w kolejnej kadencji. Jeśli chodzi o wybory, to zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w głosowaniu. Mam nadzieję, że mieszkańcy powierzą mi stery miasta na kolejną kadencję i wybiorą spokój i rozwój Kędzierzyna-Koźla.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting