Rusza monitoring zanieczyszczenia Kędzierzyna-Koźla

903

Poznamy szczegółowe dane dotyczące zapylanie poszczególnych osiedli.

Dotychczas poziom zanieczyszczeń monitorowała tylko jedna stacja pomiarowa, która mieści się na osiedlu Piastów. Tyle, że mierzony tam poziom smogu nie oddaje rzeczywistości na wielu innych osiedlach.

Os. Piastów jest podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej w związku z tym nikt nie pali tam węglem. Jeśli tam przekraczane były normy dla pyłów to można było jedynie domyślać się, że na osiedlach domów jednorodzinnych jest jeszcze gorzej.

Teraz będzie można monitorować poszczególne osiedla co da nam większą wiedzę na temat problemu smogu.

– Na terenie miasta trwają ostatnie prace związane z instalacją pyłomierzy – informuje Jarosław Jurkowski z Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu. – Składający się z 26 urządzeń miejski system monitoringu jakości powietrza będzie badał poziom zanieczyszczeń. Uzyskane z nich dane będzie można przeglądać na stronie internetowej.

Pyłomierze są wyposażone w specjalne diody, które w zależności od jakości powietrza świecą w odpowiednim kolorze. Dodatkowo dwa przenośne urządzenia zostaną zamontowane na autobusach kursujących na liniach numer 1 i 2.

Sieć pyłomierzy powstaje po to, aby m.in. dokładnie wyznaczyć obszary najbardziej zanieczyszczone, uzyskać informacje pozwalające na wczesne ostrzeganie i ochronę mieszkańców miasta przed negatywnymi skutkami smogu w czasie zbliżonym do rzeczywistego oraz zaplanować środki zaradcze, które zmniejszą zagrożenia wynikające z przekroczenia dopuszczalnych norm poziomu pyłów w atmosferze. Pomiary będą dokonywane do końca 2019 roku.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting