Pomagamy polskim rodzinom w trudach ich codziennego życia

Sztandarowym punktem pozostaje „500+”. Rządzący obóz jest obcenie jedynym gwarantem tego systemowego wsparcia dla polskich dzieci.

Polskie rodziny wielodzietne przez wiele lat kojarzyły się przede wszystkim z niedostatkiem. Państwo polskie nie wspierało małżeństw, które decydowały się na kolejne potomstwo.

– Obóz zjednoczonej prawicy jako pierwszy w Polsce postanowił to zmienić i przewartościować sposób myślenia o polityce społecznej – mówi Kamil Bortniczuk.

Tym celom miał służyć przede wszystkim program 500+. Realizowany jest w Polsce od 1 kwietnia 2016 i w założeniu ma za zadanie pomóc rodzinom w wychowaniu dzieci poprzez comiesięczne świadczenia wychowawcze na każde dziecko w rodzinie w wysokości 500 złotych. Świadczenie na pierwsze dziecko było dotąd uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego. W lutym na konwencji programowej partii Prawa i Sprawiedliwości prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział rozszerzenie programu od 1 lipca tego samego roku na pierwsze dziecko niezależnie od kryterium dochodowego. 16 kwietnia 2019 rząd Mateusza Morawieckiego skierował do Sejmu RP projekt ustawy wprowadzającej to rozszerzenie programu, na bazie którego 25 kwietnia 2019 Sejm RP VIII kadencji uchwalił ustawę rozszerzającą program. Weszła ona w życie 1 lipca.

Program Rodzina 500+ to pierwsze systemowe rozwiązanie, wspierające materialnie polskie rodziny.

– Celem programu jest ułatwienie sfinansowania wychowania i edukacji dziecka oraz zachęcenie do zakładania rodzin – podkreśla Kamil Bortniczuk.
I choć w społeczeństwie program jest bardzo dobrze oceniany, to pojawiły się głosy, że nie do końca spełnił swoje role.

– Takie opinie zawsze będą się pojawiały, szczególnie wśród polityków niechętnych obozowi zjednoczonej prawicy – podkreśla poseł z Głuchołaz. – Uważamy jednak, że to bardzo dobry kierunek i realne wsparcie dla tysięcy opolskich dzieci.

Pomimo krytycznych głosów – głównie ze strony tak zwanej totalnej opozycji – dla polskich rodziców jest jednak nadal jedną z najważniejszych form dodatkowego finansowania codziennego życia. Dzięki programowi Rodzina 500+ wiele dzieci pierwszy raz pojechało na wakacje, rozpoczęło naukę na kursach angielskiego lub otrzymało wymarzony komputer. Po zmianach wprowadzonych w maju 2019 roku, program obejmie 6,8 mln dzieci.

– Dzieci to nasza przyszłość, dlatego nasz rząd stawia na dzietność – podkreśla poseł Bortniczuk.
Przypomina, że przez lata model dużej rodziny był normą. Niestety, ze względu na tak zwane ekonomiczne wykluczenie wiele małżeństw nie chciało się zdecydować na potomstwo.

– Pojęcie dużej rodziny zaczęło się kojarzyć z niedostatkiem, biedą. Czasem nawet, zupełnie fałszywie, z patologią. My, jako obóz zjednoczonej prawicy, postanowiliśmy to zmienić – podkreśla Kamil Bortniczuk. – Chcemy pokazać, że jest wręcz przeciwnie, że duże rodziny są wielką wartością, czymś na co państwo bardzo mocno liczy.
To o tyle istotne, że depopulacja to jeden z największych problemów Polski z jakimi zmierzą się politcy w najbliższych latach. Sam Kamil Bortniczuk jest szczęśliwym tatą aż czwórki dzieci.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting