Po wielu latach ma powstać kolejny blok mieszkalny. Czy to tylko zagrywka wyborcza?

Czy to realny plan wsparcia rodzin czekających na dach nad głową, czy wyborcza zagrywka? Niedługo się dowiemy.

Władze Kędzierzyna-Koźla z prezydent Sabiną Nowosielską na czele poinformowały właśnie, że planują budowę bloku mieszkalnego. Takich od kilku lat już się w naszym mieście nie budowało. Władze gminy mówią, że mają na ten cel przeznaczyć jedną z działek na osiedlu Pogorzelec. Nie precyzują jednak o jak duży chodzi blok mieszkalny, a także czy miałby być przeznaczony na mieszkania komunalne czy raczej socjalne.

Sama zapowiedź reaktywacji budownictwa mieszkaniowego jest godna uwagi. Powstaje jednak pytanie czy to nie wyborcza zagrywka, ponieważ informacja o tym pojawia się w przededniu rozpoczęcia kampanii wyborczej? Ponadto senator Grzegorz Peczkis na ostatniej konferencji prasowej zarzucił władzom Kędzierzyna-Koźla, że wcale nie chcą korzystać z rządowego programu Mieszkanie Plus.

– Gmina powinna współpracować w tym zakresie, bo służy to rozwojowi społeczeństwa – przekonywał senator Peczkis.

Prezydent Sabina Nowosielska przyznaje, że miasto nie podpisało w tej sprawie listu intencyjnego.
– List intencyjny to tylko intencja. My chcielibyśmy iść w konkrety – powiedziała Nowosielska w wywiadzie dla Kuriera Kędzierzyńsko-Kozielskiego.

Mieszkanie Plus to nowa propozycja rządu dla Polaków, którzy marzą o własnych czterech kątach. Jest to naturalny następca programu Mieszkanie dla Młodych, którego ostatnia pula finansowa planowana jest na 2 stycznia 2018 roku. Deficyt mieszkaniowy w Polsce jest ogromny, dlatego też głównym celem Mieszkania Plus jest zwiększenie liczby tanich mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. W planach jest budowa trzech milionów mieszkań w ciągu najbliższych dziesięciu lat, na terenie całego kraju.

Budynki w ramach tego rządowego programu powstają w całym kraju, uwzględniając zarówno te mniejsze jak i większe miejscowości. Część inwestycji mieszkaniowych jest już w budowie, należą do nich: Wałbrzych, Gdynia, Jarocin, Pruszków i Biała Podlaska. Jarocin będzie pierwszym miastem, w którym zostaną oddane do użytku pierwsze lokale Mieszkanie Plus. Nastąpi to już wiosną 2018 roku.

Bardzo dużo inwestycji jest także w przygotowaniu. Oto lista: Sochaczew, Pelplin, Warszawa, Wieluń, Wałcz, Koło, Dębica, Kępice, Tychy, Katowice, Skawina, Nysa, Kraków, Toruń, Kielce, Starogard Gdański.

Listy intencyjne niedawno podpisały również Opole, Lublin, Bydgoszcz i Szczecin i Zgorzelec, borykające się z dużymi zaległościami mieszkaniowymi.

M+ to propozycja dla tych, których nie stać na zakup własnego mieszkania, a równocześnie wysokość ich zarobków jest zbyt duża, by mogli ubiegać się o lokum np. od gminy. W takiej sytuacji jest aż 40 procent Polaków.

Jednak trzeba pamiętać o tym, że w przypadku, gdy wybudowanych mieszkań będzie więcej niż ubiegających się o nie osób, wprowadzone zostaną kryteria pierwszeństwa. Na czym będą polegać? Operator danej inwestycji oraz lokalne władze będą decydować o tym, jakie parametry pierwszeństwa będą kluczowe. Może to być ilość dzieci, odprowadzanie podatków w danej gminie lub praca w określonym zawodzie.

Bez względu jednak na lokalne warunki z programu skorzystać będą mogły osoby, które straciły dom w wyniku działania żywiołów lub wydarzeń losowych lub zostały wywłaszczone.

REKLAMA



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting