Pierwsze paczki już trafiły do Kresowian

Akcja Patriotycznego Kędzierzyna-Koźla rozkręca się. Przedstawiciele stowarzyszenia właśnie wrócili z Litwy.

Członkowie Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle spędzili na Kresach trzy dni, gdzie zawieźli łącznie 250 paczek żywnościowych dla kombatantów, ich rodzin oraz środowisk polskich. Kędzierzynianie trafili m.in. do miejscowości Turmont przy granicy litewsko-łotewskiej.

– W okresie międzywojennym miejscowość znajdowała się w granicach II Rzeczypospolitej i mieściła się tu stacja kolejowa na granicy polsko-łotewskiej, polska szkoła, sąd. Do dziś w Turmontach i okolicznych wsiach mieszka sporo Polaków. Wielu z nich żyje w niedostatku – mówi Piotr Niewadzisz, wiceprezes SPKK który uczestniczył w wyprawie.

Działacze odwiedzili też rejon Soleczniki, gdzie także mieszka spora grupa Polaków. Oprócz żywności przywieźli też nowe tablice dla jednej ze szkół, które podarowała podstawówka w Koźlu-Rogach. Na Litwę wrócą na początku przyszłego roku. W styczniu albo w lutym wybierają się także na Białoruś, aby osobiście zawieźć paczki.

Akcja pod nazwą „Jeden naród ponad granicami” nabiera tempa. Członkowie stowarzyszenia odbierają paczki z wielu szkół i przedszkoli, gdzie wcześniej przygotowali je uczniowie. Inicjatywa spotkała się z dużym odzewem medialnym w związku z czym włączają się w nią także mieszkańcy innych miast, a nawet województw. Wśród nich jest Oskar Piaskowski z Baranowa (woj. wielkopolskie), uczeń 8 klasy jednej z poznańskich szkół.

Za otrzymane od rodziny pieniądze na urodziny chłopak przygotował aż 19 paczek. W przyszłym roku chciałby sam jechać z członkami SPKK do któregoś z krajów na Kresach, by osobiście spotkać się z Polakami.

– Idea pomocy rodakom na Kresach, którzy żyją w niedostatku jest bardzo szczytna. Cieszę się, że mogłem wziąć w niej udział – przyznaje Oskar Piaskowski.

Przypomnijmy, akcja polega na kompletowaniu paczek żywnościowych zawierających produkty suche oraz konserwy, a także słodycze, kawę i herbatę. Jedna paczka ma wartość około 100 złotych. Szczegółowa lista produktów dostępna jest w naszej galerii.

Paczki można składać w siedzibie stowarzyszenia przy ulicy Plebiscytowej 3 w Kędzierzynie-Koźlu, a także na stadionie Kuźniczka.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting