Pierwsza niedziela z zakazem handlu w Kędzierzynie-Koźlu bez mandatów

1578

Tylko dwie placówki handlowe zostały ukarane w naszym regionie. Żadna nie znajdowała się jednak w naszym powiecie.

Mieliśmy pierwszą niedzielę z ustawowym zakazem handlu. To był pracowity dzień dla inspekcji pracy, która dokładnie sprawdzała czy właściciele sklepów stosują się do przepisów.

W sumie do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu wpłynęło sześć zawiadomień. Potwierdziły się dwa. W dwóch przypadkach – w powiatach opolskim i nyskim – okazało się, że pracodawcy złamali ustawowy zakaz.

W ustawie przewidziano kary finansowe za złamanie zakazu handlu – od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych. A przy uporczywym łamaniu prawa – możliwe będzie też zastosowanie kary ograniczenia wolności. Pełne dane na temat tego, ile sklepów złamało zakaz handlu będą znane w ciągu kilku dni.

Na stronach internetowych okręgowych inspektoratów pracy są zamieszczone numery telefonów dyżurnych, pod którymi będzie można zgłaszać placówki, które wbrew zakazowi prowadzą handel w niedzielę. Inspektor pracy będzie na bieżąco sprawdzał każdy zgłoszony sygnał.

Wolna niedziela może stanowić szansę dla drobnych sklepików dla których zwiększone niedzielne obroty będą znaczącą pozycją w comiesięcznych przychodach.

– Do tej pory w normalną niedzielę przez 12 godzin mój utarg wynosił około 3 tysięcy złotych. Teraz przez 4 godziny utargowałam ponad 5 tysięcy złotych – mówi pani Ewa, właścicielka jednego z franczyzowych sklepów spożywczych.

Zgodnie z ustawą, od 1 marca 2018 r. w kolejnych miesiącach będą dwie niedziele handlowe, w 2019 r. – jedna niedziela w miesiącu, a od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał już we wszystkie niedziele (z pewnymi odstępstwami).
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting