Miasto rezygnuje z plastiku i zadziwia tym całą Polskę

Działania proekologiczne gminy Kędzierzyn-Koźle zostały docenione w całym kraju.

Prezydent Sabina Nowosielska w poprzedniej kampanii wyborczej deklarowała, że jednym z priorytetów na obecną kadencję będzie dbałość o jakość środowiska. Chodzi nie tylko o walkę ze smogiem, ale także o produkcję jak najmniejszej liczy odpadów. Temu ma służyć zarządzenie o “rezygnacji z plastiku”. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje zakaz używania jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność, jednorazowych opakowań, toreb, siatek i reklamówek wykonanych z tworzyw sztucznych.

– Zarządzenie dotyczy nie tylko urzędu miasta, ale także szkół, instytucji kultury, bibliotek, obiektów sportowych i miejskich spółek – informuje Piotr Pękala, rzecznik prezydenta Kędzierzyna-Koźla.

Obowiązujące od 1 stycznia przepisy to kolejna proekologiczna inicjatywa w naszym mieście. Władze Kędzierzyna-Koźla chcą w ten sposób przyczynić się do ograniczenia produkcji odpadów i przekonywać mieszkańców oraz przedsiębiorców, aby również w mniejszym stopniu korzystali z plastiku.

– Naszą ekoinicjatywą zainteresowano się nawet w Warszawie – podkreślają miejscy urzędnicy. – O ograniczeniu korzystania z plastiku i popularnych “jednorazówek” w Kędzierzynie-Koźlu piszą nie tylko lokalne i regionalne media, ale także ogólnopolskie.

Z korzystaniem z plastiku wiążą się dwa podstawowe zagrożenia – jest on szkodliwy dla naszego zdrowia i bardzo zanieczyszcza środowisko, co wpływa zarówno na naturę, jak i na nas. Naukowcy obliczyli, że jeśli nie zmienimy swoich nawyków, do 2050 roku w oceanach będzie pływało więcej plastiku niż ryb. Już teraz wielu badaczy dowodzi, że w ciele każdego z nas krążą cząstki plastiku – przyjmowane z wodą i pożywieniem.

fot. UM K-Koźle

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting