Miasto podliczyło, ile dostało pieniędzy z Unii

603

Kwota robi oszałamiające wrażenie. Środki pomogły przede wszystkim rozwinąć miejską infrastrukturę.

Większości mieszkańców Kędzierzyna-Koźla nie trzeba przekonywać, że nasze miasto skorzystało na obecności w Unii Europejskiej. Urząd miasta podliczył, ile dokładnie otrzymała nasza gminy z funduszy brukselskich. Kwota robi wrażenie, w ciągu 15 lat to 412 milionów złotych.

– Mówimy tu o największych zadaniach i tylko w sektorze publicznym, a przecież dofinansowania zdobywały również podmioty prywatne, choćby na rozwój bazy hotelowej – informuje Piotr Pękala z biura komunikacji urzędu miasta. – Miasto korzystało i korzysta z regionalnych i krajowych programów operacyjnych, programów transgranicznych, a nawet z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich! Partnerów do zdobywania unijnych dofinansowań samorząd pozyskuje dosłownie wszędzie: wśród samorządów polskich (m.in. w ramach subregionu kędzierzyńsko-strzeleckiego) i zagranicznych, instytucji, organizacji pożytku publicznego. Dla miasta i jego mieszkańców naprawdę warto.

Gmina Kędzierzyn-Koźle o środki unijne zaczęła się starać jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i od razu skutecznie. Na budowę kanalizacji sanitarnej oraz budowę i przebudowę sieci wodociągowej uzyskała ponad 190 milionów złotych. Inwestycja, która znacząco wpłynęła na jakość środowiska w mieście, trwała kilkanaście lat.

Troska o jakość wody, gleby czy powietrza do dziś przyświeca władzom miasta. Kilka kolejnych dofinansowań (łącznie 14 mln zł) pozwoliło na przebudowę i modernizację sieci cieplnej, podłączenie nowych budynków i likwidację przydomowych kotłowni. W trosce o środowisko samorząd zainwestował też swoje i unijne środki w termomodernizację obiektów publicznych.

Z tych samych powodów miasto postawiło na ekologiczny transport. Dzięki unijnym dofinansowaniom samorząd zakupił już 22 nowiutkie autobusy, w tym roku dotrą trzy kolejne. Unijne naklejki ma już co drugi pojazd wożący pasażerów w Kędzierzynie-Koźlu. Samorząd, dla poprawy stanu miejskiego powietrza, nie zamierza na tym poprzestać.

Unijne miliony wydatnie odmieniły też przestrzeń publiczną w Kędzierzynie-Koźlu. Właściwie cały czas zmieniają ją na przyjaźniejszą i funkcjonalniejszą dla mieszkańca, bo proces przemian wciąż trwa. Na ukończeniu są np. budowa kompleksu basenowo-rekreacyjnego „Wodne oKKo” (5 mln zł dofinansowania) czy tak potrzebne dla ciężko chorych osób hospicjum (5 mln zł). Unijny milion pozwoli przenieść miejskie targowisko przy ul. Damrota z dwudziestowiecznych standardów w XXI wiek.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting