Koniec dyspensy od udziału we mszy. Są jednak wyjątki. Dla kogo?

Wierni z Kędzierzyna-Koźla powinni już brać udział w niedzielnych i świątecznych mszach świętych. Biskup odwołał dyspensę i zniósł ograniczenia liczby uczestników kultu religijnego wewnątrz kościołów i kaplic.

W czwartek późnym wieczorem opublikowany został dekret ordynariusza diecezji opolskiej bp Andrzeja Czai dotyczący epidemii koronawirusa. Najważniejsze informacja to odwołanie dyspensy ogólnej od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej dla wszystkich wiernych w niedziele i dni świąteczne.

Są jednak wyjątki! Z dyspensy mogą nadal korzystać osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji oraz ci, którzy odczuwają wzmożoną obawę przez zakażeniem.

Zniesione zostają także ograniczenia liczby uczestników kultu religijnego wewnątrz kościołów i kaplic. Biskup Czaja zezwolił na organizowanie procesji, w tym procesji Bożego Ciała. Jednak w grupach nie większych niż 150 osób.

W czasie liturgii wewnątrz obiektów sakralnych wierni oraz usługujący muszą nadal nosić maseczki. Na zewnątrz także trzeba mieć zasłonięte usta i nos lub zachować dystans min. 2 metrów od najbliższej osoby.

“Przystępujący do Komunii świętej winni mieć w każdym przypadku odsłonięte usta. Przypominam, że wierni mają prawo przyjmować Komunię świętą zarówno do ust, jak i na rękę, w postawie klęczącej albo stojącej” – czytamy w dekrecie biskupa. Ponadto przebywający na zewnątrz świątyń mają mieć zasłonięte usta i nos albo zachować zasadę dystansowania się, stojąc jeden od drugiego w odległości nie mniejszej niż 2 m.

Usta i nos mają mieć nadal zasłonięte wszystkie osoby, tak duchowne, jak świeckie, które przyjmują interesantów w kancelarii parafialnej czy zakrystii, chyba że dystans między nimi jest większy niż 2 m.

Ponadto biskup nakazał duszpasterzom zachęcanie wiernych do przystąpienia do Komunii wielkanocnej. W parafiach mają zostać wyznaczone dodatkowe terminy sprawowania Sakramentu Pokuty. Wierny, przystępując do spowiedzi, ma mieć zasłonięte usta i nos.

REKLAMA . . . . . .



Protection Plugin made by Web Hosting