Kolejne pieniądze dla Kędzierzyna-Koźla. Mieszkańcy zdecydują, na co je wydać

1290

Ruszył wojewódzki budżet obywatelski. Jest siedem propozycji dedykowanych specjalnie dla naszego miasta.

Rekonstrukcja historyczna oblężenia Koźla, wakacyjna szkoła nauki pływania czy warsztaty pierwszej pomocy – to tylko niektóre z propozycji wojewódzkiego budżetu obywatelskiego dedykowane specjalnie dla naszego powiatu. W sumie jest siedem, do tego kilka wychodzących poza jeden samorząd. W sumie mieszkańcy województwa opolskiego w ramach drugiej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego będą mogli głosować na 100 zadań. Głosowanie ruszyło 9 kwietnia.

Do tej edycji zgłoszono 128 wniosków, ale 28 z nich odrzucono – 12 z przyczyn formalnych, 16 – z powodów merytorycznych . Wśród najczęściej powtarzających się błędów były przede wszystkim: nieodpowiednia liczba podpisów poparcia, propozycje zadań nie mieszczące się w kompetencjach samorządu województwa, nieodpowiedni formularz czy koszt realizacji zadania powyżej kwot określonych regulaminem, tj. 150 tys. zł.

W tym roku, w odróżnieniu od poprzedniej edycji, głosować nad projektami będą mogli wszyscy mieszkańcy województwa, niezależnie od wieku – ale dzieci i młodzież do 16 roku wyłącznie za zgodą rodziców.

– Już w pierwszej edycji mieszkańcy pokazali, że warto uczestniczyć w procesie podziału budżetu województwa opolskiego. Idea, aby zaangażować mieszkańców w decyzje, na co wydać pieniądze, sprawdza się. Teraz rozpoczyna się rywalizacja. To właśnie mieszkańcy wybiorą, to co ich interesuje – mówi marszałek Andrzej Buła.

Członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka podkreśla, że zgłoszone pomysły dotyczą wszystkich grup społecznych. – To zarówno dzieci, jak i młodzież oraz seniorzy. Pomysły dotyczą kultury, straży pożarnej, rolników czy sportu. Chcemy wydobyć pokłady zaangażowania, jakie są w naszych mieszkańcach – mówi.

REKLAMADodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting