Kędzierzynianie kwestowali na miejskich cmentarzach (GALERIA)

708

Zbierali pieniądze na renowację grobów polskich żołnierzy pochowanych na naszych nekropoliach. Zainteresowanie zbiórką było bardzo duże.

Kwestę zorganizowali członkowie stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle. Od 8.00 rano do zmroku można było ich spotkać na cmentarzach w Kędzierzynie, Kłodnicy oraz Koźlu. Mieszkańcy chętnie brali udział w zbiórce.

– Widuję tych młodych ludzi co roku z puszkami. Robią kawał dobrej roboty, bo dbają o miejsca pochówku polskich żołnierzy – mówi Andrzej Zimowski, mieszkaniec osiedla Piastów.

Członkowie SPKK potwierdzają, że zainteresowanie tegoroczną akcją było bardzo duże.

– Tradycyjnie hojni byli starsi ludzie, którzy zawsze wspierają wszystkie takie kwesty – podkreśla Marta Kościukiewicz, sekretarz stowarzyszenia. – Ale do puszek bardzo chętnie wrzucali także młodzi ludzie. Wielu z nich zatrzymało się na chwilę, by porozmawiać o historii, polskich bohaterach.

Wolontariuszom nie przeszkadzała zimna pogoda.

– Cieszymy się, ze możemy wziąć udział w szczytnej akcji i wesprzeć polskich bohaterów. To nasz obowiązek wobec nich – zaznacza Bartłomiej Łyskaniuk, członek stowarzyszenia i jeden z wolontariuszy.

W poprzednich latach SPKK zbierało pieniądze na ekshumacje i identyfikacje żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego w całej Polsce. W tym roku datki przeznaczone zostaną na odrestaurowanie nagrobków bohaterów walczących o niepodległość Polski i Powstańców Śląskich pochowanych w Kędzierzynie-Koźlu. Wyniki zbiórki być może poznamy jeszcze w piątek wieczorem.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting