Jest wsparcie dla “frankowiczów” z Kędzierzyna-Koźla

Specjalne warsztaty dla osób zadłużonych w szwajcarskiej walucie przeprowadzi mecenas Paweł Artymionek. To inicjatywa radnego miejskiego Marka Piaseckiego.

“Frankowicze” to osoby poszkodowane przez banki, które brały kredyty hipoteczne za namową przedstawicieli instytucji finansowych. Umowy okazały się w wielu przypadkach skrajnie niekorzystne dla klientów. O tym, jak pomóc “frankowiczom”, mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla będą mogli się dowiedzieć 3 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej na kozielskim Rynku o godzinie 18.00.

“Frankowicze” będą mogli wysłuchać porad i porozmawiać z mecenasem Pawłem Artymionkiem, który specjalizuje się w tym konkretnym temacie. Patronat honorowy nad wykładami sprawuje Marek Piasecki, radny Rady Miasta Kędzierzyna-Koźla.

Mowa będzie przede wszystkim o idei kredytów frankowych, liczbie pożyczek, lat w których były zawierane, okoliczności ich zawarcia. Prelegent będzie tłumaczył na czym polegała różnica w zdolności kredytowej w PLN a w CHF. Mecenas i uczestnicy będą wyjaśniać z czego wynika różnica kursowa, ryzyko kursowe, ryzyko odsetkowe, spread walutowy czy tabele kursowe banków,

Dyskusja będzie dotyczyć także orzeczeń sądów. W temacie są bowiem dwie linie orzecznicze. Warsztaty podejmą temat teorii salda, dwóch kondykcji, sposobu wyliczenia wzajemnych rozliczeń. Częścią dyskusji będzie także potencjalne unieważnienie klauzul abuzywnych i trwanie umowy w dalszym ciągu jako umowy PLN oprocentowanej Liborem.

Jednym z tematów warsztatu ma być także omówienie Wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 3 października TSUE wydał niezwykle ważne orzeczenie w sprawie umów “frankowych”. Trybunał wskazał, że klauzule niedozwolone zidentyfikowane w tego rodzaju umowach podlegają wykreśleniu z ich treści. Jednocześnie TSUE podkreślił, że w miejsce usuniętych zapisów nie można wprowadzić żadnych innych postanowień. TSUE wyeliminował więc wątpliwości części sądów, które poszukiwały “kursu sprawiedliwego”, który mógłby znaleźć zastosowanie w przypadku usunięcia klauzul abuzywnych z treści umowy kredytowej. Trybunał wskazał również, że można uznać nieważność umowy kredytowej, jeżeli nie może ona być wykonywana po usunięciu z niej klauzul abuzywnych. TSUE określenie skutku wyeliminowania klauzul abuzwnych z treści umowy kredytowej pozostawił w rękach kredytobiorców wskazując, że powinni oni określić, czy godzą się ze skutkami nieważności umowy kredytowej.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting