Jest szansa na to, aby przy Judyma funkcjonował pełnoprawny szpital

Władze powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego prowadzą rozmowy w tej sprawie z Narodowym Funduszu Zdrowia.

Po utworzeniu monoprofilowego szpitala zakaźnego na bazie lecznicy przy ulicy Roosevelta, mieszkańcy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego zostali w praktyce pozbawieni bezpośredniego i szybkiego dostępu do opieki szpitalnej. Dostępna jest ona jedynie w sąsiednich powiatach.

Już kilka dni temu pojawiły się pomysły, aby w pawilonie przy ulicy Judyma stworzyć przynajmniej punkt przyjęć szpitalnych. Intencja była taka, aby kędzierzyńska lecznica w miarę możliwości zastępowała tę kozielską. Teraz jest na to szansa.

Obecnie na Judyma działąją trzy oddziały – dermatologia, geriatria i pulmonologia. Z Koźla przeniesiono tam też nocną i świąteczną opiekę medyczną. Niewykluczone, że w przyszłości zostaną uruchomione kolejne.

– Obecna sytuacja w SP-ZOZ jest dynamiczna, podejmujemy liczne decyzje, personel medyczny realizuje szereg działań, które muszą sprostać nowym zadaniom. Nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć – bez konsultacji z kierownikami oddziałów – na temat możliwości uruchomienia tożsamych oddziałów na ul. Judyma – mówił dyrektor szpitala Jarosław Kończyło. – Nie potrafię też odpowiedzieć jak sytuacja epidemiczna będzie się rozwijała w Polsce – dodał.

Aby móc odtworzyć oddziały konieczna jest zgoda Narodowego Funduszu Zdrowia, a także spore pieniądze.

– Bez decyzji funduszu nasz samorząd sam nie jest w stanie tego zrobić. Powiat wysłał już w tej sprawie stosowne pismo do NFZ-u. Czekamy na odpowiedź. Obecnie prowadzone są konsultacje z szefami oddziałów w sprawie możliwości uruchomienia ich przy ul. Judyma. Chcemy, by kierownicy sami się do tego odnieśli. Będziemy wszędzie szukać rozwiązań, ale musicie też państwo mieć świadomość, że obecnie może to być po prostu niewykonalne – tłumaczy starosta Małgorzata Tudaj.

Ponadto, lekarze, którzy już teraz zaangażowani są w szpitalu zakaźnym w Koźlu musieliby zostać dodatkowo oddelegowani do pracy w Kędzierzynie. Obecnie pracują nie tylko w szpitalu zakaźnym, ale również obsługują poradnie specjalistyczne. Również warunki lokalowe szpitala w Kędzierzynie musiałby zostać całkowicie zmienione, a szpital musiałby przenieść – potrzebny teraz w Koźlu – sprzęt na ul. Judyma.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting