godz. 13:17 - wtorek 24 Październik 2017

Jak i po co zwabić jeża do ogrodu

„Idzie jeż, idzie jeż. Może ciebie pokłuć też!” – tak o jeżach pisał Jan Brzechwa. Wierszyk wart przypomnienia szczególnie w tym miesiącu, bowiem zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych, 10 listopada obchodziliśmy Dzień Jeża.
Pozornie jest to jedno z wielu dziwnych świąt w kalendarzu, gdyż dlaczego niby mamy świętować z okazji istnienia małego kolczastego ssaka? Odpowiedź jest prosta: jeżom, pomimo wpisania w 2004 roku na listę gatunków ściśle chronionych, ze wskazaniem ochrony czynnej, która nakłada na nas obowiązek pomocy jeżom poszkodowanym i niezdolnym do samodzielnego życia, bez odpowiedniej ochrony grozi wyginięcie. Badacze alarmują, że już w 2025 roku nie będzie na naszej planecie dziko żyjących jeży. A przecież pojawiły się tu prawie 60 mln lat temu i są jednymi z pierwszych ssaków, żywą skamieliną, która przetrwała dzięki doskonałemu ukształtowaniu przez ewolucję. Niestety dziś są zagrożone wyginięciem, ponieważ na ich drodze stanął człowiek.

W jaki sposób zagrażamy
jeżom?
Przede wszystkim wyniszczamy ich naturalne środowisko jakim są lasy liściaste, obfitujące w starodrzew i butwiejące pnie. Z kolei lasy które jeszcze istnieją, otaczamy „opieką” przez spryskiwanie ich środkami ochrony roślin, zabijającymi owady. Przez to odbieramy jeżom naturalne pożywienie. Przychodzą więc – wygłodniałe – do siedzib ludzkich, gdzie mogą znaleźć np. wystawioną dla psa czy kota miseczkę.
Pomóżmy przetrwać tym niezbyt dużym kolczastym ssakom, często żyjącym w okolicy siedzib ludzkich, chociażby dlatego, że są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce.
Poza tym pamiętajmy, że jeże w ogrodzie są bardzo pożyteczne i warto mieć je za sąsiadów. Zjadają bowiem ślimaki bezskorupkowe, które zagrażają naszym roślinom i uprawom oraz insekty i owady (również komary). Należy pamiętać, że owady są podstawą ich pożywienia, bo stanowią około 70 procent jeżowej diety. Poza tym jeże są padlinożercami – skutecznie wyczyszczą ogród z martwych myszy i resztek kości pozostawionych przez naszego kota czy psa. Im więcej jeży w ogrodzie – tym lepiej dla nas i dla wszystkich roślin. Jak zatem je zwabić do naszego ogrodu i przekonać, aby się w nim zadomowiły? Oto kilka porad.

Zróbmy dom dla jeża
Można to zrobić w sposób naturalny, poprzez zaprzestanie koszenia części ogrodu. Dobrze, aby rosła tam wysoka trawa oraz bujne krzewy. Można również zrobić proste schronienie dla jeża, poprzez ułożenie kawałka szerokiej deski przy stosie cegieł lub po prostu kupić gotowy domek.

Jeże zapadają w sen zimowy
Już z końcem września jeże nabierają 100% dodatkowej masy swojego ciała, aby móc dzięki tym zapasom tłuszczu przespać całą zimę (czyli okres od około listopada do marca). Warto jest zatem zapewnić w swoim ogrodzie zimową sypialnię dla jeża. Może to być sterta siana czy sterta zgrabionych w jedno miejsce, opadłych liści, w których jeż będzie mógł wybudować sobie gniazdko.

Karmienie jeży
Można przyciągnąć do swojego ogrodu jeża poprzez zapewnienie mu stałego dostępu do świeżej wody oraz pożywienia. Dzięki temu, będzie on regularnie powracać w miejsce swojej „stołówki”. Jeże uwielbiają mielone mięso, świeżą wątróbkę, mokry i suchy pokarm dla psów i kotów (nie ten o smaku ryb!) oraz drobno pokrojone jajka na twardo. Posiłki jeżom należy podawać późnym wieczorem lub nocą. W sklepach zoologicznych można również kupić gotowy pokarm dla jeży. Jeże lubią mleko, jednak może ono powodować u nich biegunkę (podobnie jak chleb). Nigdy nie należy podawać jeżom mleka krowiego. Najlepsza do picia będzie dla nich świeża woda – dobrze jest ją wymieniać codziennie wieczorem i podawać na płaskim talerzyku. Zwykle, dokarmianie należy stosować w chłodnej porze roku (jesień) gdy naturalnego pożywienia jest zbyt mało.
Pamiętajmy jednak, że nie wolno bez potrzeby brać jeży na ręce, przytulać czy głaskać. Karmę i spodek z wodą do picia trzeba stawiać dyskretnie i natychmiast się oddalić, aby jeże żyły jak najbardziej dzikie i bez oznak przywiązania do ludzi.

Oczka wodne
Jeże lubią wodę i są świetnymi pływakami. Jeżeli w ogrodzie jest oczko wodne to najpierw upewnić się jednak należy, że z oczka wodnego jeż będzie miał jak się wspiąć na zewnątrz. Jeśli oczko wodne ma pionowe ściany, wówczas trzeba ułożyć na jego dnie cegły, aby posłużyły za schody. Idealnie by było, aby schodki były niskie i aby w wodzie nie było zbyt głęboko.
Kosiarki
Należy bardzo uważać podczas koszenia trawy pod żywopłotami oraz podczas wykaszania zarośli – w ciągu dnia odpoczywają tam jeże i inne zwierzęta.

Studzienki
Nieostrożne jeże mogą wpaść do otwartych studzienek. Upewnijmy się, że wszystkie studzienki są zamknięte i że w ogrodzie nie ma żadnych, niebezpiecznych dla jeży pułapek.

Trutki na ślimaki
Jeże mogą się zatruć i zginąć po zjedzeniu trutki na ślimaki jak również po zjedzeniu ślimaka, który wcześniej zjadł taką trutkę lub został nią spryskany. Jeśli mamy problem ze ślimakami to spróbujmy użyć innych, naturalnych metod – można przykładowo zrobić pułapki na ślimaki ze słoików z piwem, obsypać grządki dookoła drobnym piaskiem itp.

Opryski
Należy być bardzo ostrożnym z opryskami. Jeże po zjedzeniu spryskanych owadów mogą zginąć dlatego najlepiej jest używać oprysków ekologicznych i naturalnych nawozów.
Więcej na temat ochrony jeży oraz ich zwyczajów, dowiedzieć się można ze strony internetowej Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży http://www. naszejeze.org/

Przeczytaj więcej na podobne tematy:

  1. Wypalanie traw i zarośli jest zabronione!
  2. Należy dbać o rowy melioracyjne
  3. Gdy dzik zagląda przez okno do domu
  4. Za 4 lata Odra nie będzie straszna
  5. Wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa przypomina
KATEGORIA: WIEŚCI EKOLOGICZNE

Protection Plugin made by Web Hosting