Wiem, że potrafię być skutecznie upartym posłem

Rozmowa z Robertem Węgrzynem, kandydatem Koalicji Obywatelskiej do Sejmu RP.

– W zbliżających wyborach parlamentarnych kandyduje pan do Sejmu. Dlaczego mieszkańcy mieliby właśnie na pana oddać swój głos?

– Moje cztery lata, które spędziłem w sejmie, choć było to osiem lat temu, były bardzo owocne. Do sejmu w tamtym czasie szedłem z deklaracją budowy obwodnicy południowej. Słowa dotrzymałem, choć nie było to proste zadanie, mimo że wtedy rządziła moja partia czyli Platforma Obywatelska i w czasie mojej kadencji poselskiej obwodnica powstała.

– Teraz pana partia nie rządzi. Jeśli w następnej kadencji będzie nadal w opozycji to jak pan sobie wyobraża spełnienie obietnic wyborczych zawartych w pana programie?

– Nawet moi konkurenci polityczni z PiS-u wiedzą doskonale jaki jestem skuteczny w działaniu, czego doskonałym przykładem są wypowiedzi prominentnych działaczy tej partii. To oczywiście dobrze wróży na przyszłość. Jeśli uzyskam mandat posła to będę rozmawiał z rządzącymi na argumenty bez względu na moją przynależność polityczną, ponieważ mam jako poseł służyć mieszkańcom naszego miasta i regionu. Nasze miasto potrzebuje inwestycji drogowych i myślę tutaj o przebudowie ronda milenijnego, a także rozwiązania problemów związanych z ochroną środowiska czyli kwestią smogu i benzenu. Ci którzy mnie znają wiedzą, że jak mnie gdzieś wyrzucają drzwiami to wracam oknem i nie odpuszczam.

– W takim razie czego mogą oczekiwać mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla od upartego i niezłomnego w działaniu Roberta Węgrzyna jako posła?

– Absolutnym priorytetem będą tak jak wspomniałem wcześniej przebudowa ronda milenijnego tak by odkorkować miasto, budowa łącznika do mającej lada chwila powstać obwodnicy północnej i zapewnienie środków na wybudowanie wałów przeciwpowodziowych. Jeśli chodzi o rozwiązanie problemu pików benzenu to trzeba zmienić prawo tak by piki benzenu nie były zbywane przez służby ochrony środowiska twierdzeniem o nie przekroczonych normach średniorocznych. Tylko zmiana prawa wymusi na tych służbach realne działanie w terenie. Zamierzam także doprowadzić do powstania opolskiej strefy ekonomicznej, tak byśmy nie byli rozdarci pomiędzy śląską a wałbrzyską. Własna strefa wzmacnia możliwości pozyskiwania inwestorów.

– Mocno akcentowanym punktem pana kampanii wyborczej jest pana zaangażowanie w wyjaśnienie wstrzymanej inwestycji w kozielski port. Na jakim etapie jest ta sprawa?

– Uważam, że skandalem jest taka sytuacja w której inwestor nie wie na czym stoi. Już zainwestował ogromne pieniądze i nie może prowadzić działalności ze względu na niechęć PKP do wydzierżawienia raptem 500 metrów torów kolejowych. Będę uparcie pukał do wszystkich możliwych drzwi łącznie z drzwiami premiera rządu, by uzyskać odpowiedź na pytanie dlaczego jest jak jest. Jeśli rząd ma jakieś zastrzeżenia to niech je wyartykułuje. Port jest bardzo ważną inwestycją dla Kędzierzyna-Koźla i taka sytuacja nie może trwać w nieskończoność. Na tym wszyscy tracimy.

– W pana programie wyborczym znajdują się postulaty likwidacji podatku dochodowego od emerytur oraz obniżenie podatku dochodowego od mikroprzedsiębiorstw. Sądzi pan, że jest to do zrealizowania?

– Oczywiście. Skoro obecny rząd obniżył do 9 procent podatek dochodowy od małych spółek z o.o. czyli tzw. CIT, to nie widzę powodu dlaczego mikroprzedsiębiorca ma płacić 19 procent podatku dochodowego liniowego. Uważam, że nie jest to równe traktowanie podmiotów gospodarczych. Poza tym każde obniżenie podatku pobudza koniunkturę i napędza gospodarkę. Nie postuluję likwidacji podatku, a jedynie wyrównanie jego poziomu do już istniejącego. Jeśli chodzi o emerytury to można albo zlikwidować podatek, albo podnieść znacząco kwotę wolną od podatku dla emerytów do wysokości np. 36.000 zł rocznie. To są kwestie techniczne jak to zrobić, ale nikt chyba dziś już nie uważa że emeryt powinien płacić podatek od pieniędzy od których kiedyś już podatek zapłacił.

– Sądzi pan, że uda się panu to wszystko zrealizować?

– Dziś trudno przesądzić o możliwych sukcesach, ale jestem przekonany, że moje doświadczenie przełoży się na realizację mojego programu wyborczego. Moje działania ukierunkowane są na potrzeby każdej grupy obywateli, bez względu na sympatie polityczne i żywię nadzieję, że będzie to docenione przez rządzących z którymi te sprawy będę chciał załatwić.

 

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting