Hospicjum gotowe. Czekaliśmy na nie wiele lat

685

Jeszcze w tym roku pomoc uzyskają tu pierwsi pacjenci.

To była jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji ostatnich kilkunastu lat w Kędzierzynie-Koźlu. I jedna z tych, na którą przyszło czekać najdłużej.

Na początku lipca udało się jednak zakończyć budowę hospicjum, która rozpoczęła się ponad rok temu, a poprzedziły ją wieloletnie przygotowania.

Powstało na osiedlu Kłodnica na bazie byłego przedszkola przy ulicy Szymanowskiego 33A. Miejsce po zdegradowanym budynku zostało zaadaptowane do potrzeb nowoczesnej placówki. Dobudowane zostało dodatkowe skrzydło, w którym znalazły się pomieszczenia dla pacjentów.

W środku znajdziemy cztery pokoje 2-osobowe, trzy pokoje 1-osobowe oraz część dzienną wraz z salą rehabilitacji. Wszystkie sale mają dostęp do w pełni dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych łazienek. Są one również wyposażone w system wzywania personelu w nagłych przypadkach. Transport chorych zapewni odpowiedniej wielkości winda, w której bez problemu zmieści się szpitalne łóżko wraz z personelem. W wybudowanym hospicjum będzie się także znajdować przychodnia paliatywna, recepcja i strefa przyjęć pacjentów.

Projektanci pamiętali również o pomieszczeniach gospodarczych, magazynowych i socjalnych. Obiekt spełnia wszystkie niezbędne wymogi. W pełni zagospodarowany został także teren wokół hospicjum, gdzie powstał parking. Z nowoczesną bryłą budynku doskonale komponuje się zaplanowany zieleniec.

Kolejnym etapem będzie wyposażenie hospicjum. We wszystkich salach pojawi się niezbędny sprzęt medyczny. Dzięki temu pierwsi pacjenci zostaną przyjęci jeszcze w tym roku. Kompletowaniem niezbędnych dla chorych urządzeń zajmuje się Caritas Diecezji Opolskiej, który będzie także zarządzać obiektem.

Częściowy udział w tym procesie mają także mieszkańcy. Na konto organizacji wpłynęło ponad 16 tysięcy złotych zebrane podczas koncertu charytatywnego „Manewry miłosne”. Prezydent Sabina Nowosielska do występu na scenie zaprosiła samorządowców oraz znane osoby z Kędzierzyna-Koźla. Wydarzenie cieszyło się ogromnym powodzeniem

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting