Grupa Azoty ZAK S.A. kończy 70 lat

1261

W roku wielkich polskich jubileuszy Spółka także ma powody do świętowania.

Rok 2018 kojarzy się przede wszystkim z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To także m.in. rocznica 450-lecia polskiego parlamentaryzmu, czterdziestolecia wyboru naszego rodaka, kardynała Karola Wojtyły, na papieża. Warto już teraz odnotować, że pod koniec roku znaczący jubileusz obchodzić będzie także Grupa Azoty ZAK S.A., będąca dziś kluczową częścią chluby polskiego przemysłu, jaką niewątpliwie jest Grupa Azoty.

Historia nawozowego potentata, który jest także jedynym w Polsce producentem alkoholi oxo, rozpoczęła się 15 grudnia 1948 roku, kiedy to ówczesny minister przemysłu i handlu rozporządzeniem powołał Zakłady Przemysłu Azotowego „Kędzierzyn”. Tym samym powstała firma, która zapisała jedną z najpiękniejszych kart w dziejach polskiego przemysłu chemicznego, a zarazem w decydującym stopniu przyczyniła się do rozwoju miasta Kędzierzyn, zmienionego ponad cztery dekady temu w aglomerację kędzierzyńsko-kozielską.

Rok jubileuszu siedemdziesięciolecia Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. będzie znakomitą okazją do przypomnienia historii firmy, której nazwa i oblicze na przestrzeni minionych dekad ulegały głębokim przeobrażeniom, przywołania kluczowych dla Spółki postaci oraz zdarzeń, które stały się kamieniami milowymi w jej rozwoju. W tym miejscu wypada wspomnieć choćby dyrektora Konstantego Chmielewskiego, którego imieniem już za dwa tygodnie zostanie nazwane najnowsze kędzierzyńskie rondo u zbiegu alei Jana Pawła II oraz ulic 1 Maja i Miłej.
Z pewnością także na łamach „Wiadomości z ZAK” nie zabraknie publikacji, które przybliżą Czytelnikom bogatą historię zakładów i zilustrują następujący wraz z ich rozkwitem wszechstronny rozwój Kędzierzyna-Koźla.

REKLAMADodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting