Gospodynie Miejskie uratowały drzewa

1349

Panie zebrały 753 podpisy i złożyły petycję do starostwa w obronie drzew przy ul. Wojska Polskiego. Starostwo wzięło pod uwagę społeczny sprzeciw i zmniejszy liczbę planowanych miejsc parkingowych, tak by większość drzew które miały być wycięte lub przesadzone ocalały.

Zbiórka podpisów w sprawie ochrony drzew przy ulicy Wojska Polskiego odbyła się pod koniec kwietnia, tuż przed długim majowym weekendem. Zorganizowało je Koło Gospodyń Miejskiejch z Kędzierzyna-Koźla.

„Gigantyczne poparcie mieszkańców dla zachowania drzew! W ciągu pięci dni 753 mieszkańców podpisało się pod petycją o zachowanie wysokiej zieleni” – podkreśliły panie na swoim oficjalnym profilu facebookowym.

Chodzi o kilkadziesiąt okazów, które mają zostać wycięte w ramach przebudowy ulicy Wojska Polskiego. Na drzewach skazanych na wycinkę zawieszono plakaty z hasłami takimi, jak: „Moja ostatnia wiosna”, „W upalne dni będziesz szukał mojego cienia”, czy „Kędzierzyńska masakra piłą mechaniczną”. Zdaniem koła gospodyń można było je wkomponować w nową infrastrukturę. Z kolei Powiatowy Zarząd Dróg z Kędzierzyna-Koźla przekonuje, że część drzew zostanie ocalonych, a wycięte będą jedynie te, które są stare i mogłyby zagrażać bezpieczeństwu pieszych oraz kierowców. Zdaniem urzędników wszystko było formalnie konsultowane z mieszkańcami, którzy mogli się wypowiedzieć w tej sprawie. Sęk w tym, że na te konsultacje prawie nikt nie przyszedł.

– Zwraca nam to uwagę na pewien problem, że my sami mało interesujemy się swoim najbliższym otoczeniem i planami urzędników. Może brakuje nam też tych kompetencji społecznych, by usiąść przy jednym stole i „słuchać” się nawzajem oraz brać pod uwagę argumenty innych. Będzie kilka nowych nasadzeń, ale przez lata nie dadzą one nam cienia, a ptakom schronienia – pisze na swoim facebooku Koło Gospodyń Miejskich.

Początkowo samorząd powiatowy nie planował remontu drogi. – Udało się znaleźć na to pieniądze, dostaniemy też dofinansowanie z programu rozwoju dróg lokalnych – powiedziała dziennikarzom starosta Małgorzata Tudaj. – Przede wszystkim interesują nas wszelkie elementy związane z zachowaniem bezpieczeństwa, czyli ścieżka rowerowa, nowe parkingi, miejsce z kostki rozdzielające pasy jezdni. To są trzy skrzyżowania, gdzie będą wysepki. Myślę, że będzie to satysfakcjonowało mieszkańców.

Zdaniem części mieszkańców przebudowa ulicy Wojska Polskiego nie jest potrzebna. – Ta droga nie jest ani dziurawa, ani nie wygląda brzydko. Nie dochodzi tu też do wypadków – mówi jeden z mieszkańców. – Nie wiem, dlaczego zdecydowano się na tę inwestycję.

Władze powiatu przekonują jednak, że prace zmienią otoczenie centrum miasta.

 

fot. facebook.com/Koło Gospodyń Miejskich
One thought on “Gospodynie Miejskie uratowały drzewa

  1. AGA

    To zaangażowani mieszkańcy uratowali drzewa, ci którzy mieszkają przy Wojska Polskiego 🙂 Koło Gospodyń Miejskich wspierało mieszkańców w ich działaniach i zorganizowało akcję informacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting