Fala upałów w Kędzierzyn-Koźle. Będą kontrole służb

Obejmą między innymi targowiska i kąpieliska, a nawet zakłady pracy.

Wczoraj (poniedziałek) w Kędzierzynie-Koźlu było 31 stopni Celsjusza. Dziś i środę ma być 32, a w sobotę nawet 33 procent. Tak wysokie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego OUW już pracuje nad przygotowaniem zaleceń postępowania ochrony przed wysoką temperaturą.

Na posiedzeniu, w którym udział wzięli przedstawiciele policji, straży pożarnej, sanepidu, Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu oraz dyrektor generalny OUW. Dyrektor Ferster zaapelował do służb o wdrożenie wzmożonych kontroli miejsc, w których – podczas upałów – mogą przebywać mieszkańcy regionu. Mowa m.in. o kąpieliska i basenach. Jak informuje kierownictwo opolskiego Sanepidu, na Opolszczyźnie funkcjonuje łącznie 33 pływalnie i 12 kąpielisk. – Pierwsze kąpieliska zostaną uruchomione już od 15 czerwca – zauważa dyrektor Anna Matejuk, która zapowiedziała również większe kontrole na targowiskach i bazarach, gdzie sprzedawana jest żywność.

Policja zapowiedziała częstsze patrole miejsc wypoczynku, także tych, które oficjalnie nie zostały jeszcze otwarte. Są to więc m.in. jeziora i akweny jak zalewy i przystanie wodne.

Podczas spotkania poruszono także kwestie zbyt wysokiej temperatury w miejscach pracy oraz dostępu do wody pitnej. Zgodnie z kodeksem pracy, pracą w szczególnie uciążliwych warunkach nazwiemy: wykonywaną na otwartej przestrzeni, przy temperaturze ponad 25 stopni C; wykonywaną w pomieszczeniach zamkniętych, przy temperaturze ponad 28 stopni C.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting