Coraz bliżej dokończenia obwodnicy Kędzierzyna-Koźla

1734

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła przetarg na budowę północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla.

 Najtańsza oferta wynosi 220 milionów złotych i została złożona przez jedną z firm z Zawiercia. Z kolei najwięcej za wykonanie tego zadania żąda polsko-niemieckie konsorcjum z udziałem opolskiej firmy Technical Solutions.

Po rozstrzygnięciu przetargu około roku zajmą prace projektowe i uzyskiwanie wszelkich pozwoleń. Prace mają ruszyć w 2020 roku. Droga ma poprowadzić od kędzierzyńskiego osiedla Piastów przez Blachownię i Sławięcice do Ujazdu i autostrady A4.

Przez Kędzierzyn-Koźle przejeżdża rocznie co najmniej 100 tysięcy ton materiałów niebezpiecznych. Co najmniej, bo są to dane jedynie z trzech największych firm chemicznych na terenie miasta, a w sumie jest ich kilkadziesiąt. Wożone są przez cysterny wąskimi, miejskimi drogami. Są gotowe opracowania dotyczące symulacji ewentualnej katastrofy drogowej związanej z wybuchem cysterny pełnej chemikaliów.

Niestety, nie napawają one optymizmem. W niektórych fragmentach miasta po wypadku takiej cysterny w bezpośredniej strefie rażenia mogłyby się znaleźć setki ludzi. Obwodnica północna, która te zagrożenia istotnie zmniejszy.

O budowę tej drogi parlamentarzyści z Kędzierzyna-Koźla starali się od 10 lat. Była już nawet gotowa dokumentacja techniczna trasy, ale zdeaktualizowała się.

REKLAMADodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting