Brygida Kolenda-Łabuś do Senatu. Co z Węgrzynem?

Była posłanka i wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla prawdopodobnie wystartuje w wyborach do izby wyższej.

Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna osobiście zdecydował o tym, kto zajmie tzw. biorące miejsca w wyborach do Sejmu. W przypadku Senatu wciąż jest jeszcze wiele niewiadomych. Ale najprawdopodobniej (nasze źródła mówią, że na 90 procent) z okręgu kędzierzyńsko-kozielskiego wystartuje Brygida Kolenda-Łabuś z Platformy Obywatelskiej. Jej rywalem będzie wciąż nieznany kandydat PiS oraz przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej (prawdopodobnie Roman Kolek).

Brygida Kolenda-Łabuś przez dwie kadencje była wiceprezydentem Kędzierzyna-Koźla odpowiedzialnym za inwestycje. Za okres pracy w samorządzie była chwalona przez wielu mieszkańców. W 2011 roku weszła do Sejmu z list PO. Kadencja parlamentarna była już oceniania nieco słabiej, w kolejnych wyborach nie uzyskała ona reelekcji. Wciąż ma jednak w Kędzierzynie-Koźlu wielu wiernych wyborców, co potwierdziły wybory do Sejmiku Województwa Opolskiego. O wszystkim zapewne zadecyduje jednak kampania wyborcza, bo to na jej podstawie może przechylić się szala zwycięstwa w tych wyborach.

Wciąż nie wiadomo, co z polityczną przyszłością Roberta Węgrzyna z PO. Obecny radny wojewódzki ma aspiracje parlamentarne. Nie wiadomo jednak, jakie dostanie miejsce na liście. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jeśli w środku listy, wówczas nie skorzysta z kandydowania. Decyzje w tej sprawie zapadną w najbliższych dniach.

Wybory do Sejmu i Senatu muszą się odbyć w ciągu 30 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu. Obecna kadencja kończy się 12 listopada 2019 roku, a więc teoretycznie wybory parlamentarne trzeba zorganizować między 12 października a 12 listopada.

W praktyce ten okres jest krótszy, bo głosowanie w Polsce odbywa się tylko w niedzielę, a pierwsza możliwa niedziela to 13 października, a ostatnia 10 listopada.
Andrzej Duda będzie miał więc do wyboru 5 niedziel – trzy w październiku (13, 20 i 27) oraz dwie w listopadzie (3 i 10). Którą wskaże? Z dużym prawdopodobieństwem można wykluczyć niedziele listopadowe, zwłaszcza 3 listopada, która kończy weekend, podczas którego Polacy będą odwiedzać groby bliskich. Także 10 listopada to część wydłużonego weekendu w związku ze świętem 11 listopada (poniedziałek). Cztery lata temu wybory do Sejmu i Senatu odbyły się 25 października, co mogłoby sugerować, że najbardziej prawdopodobny termin to 27 października.

Zdaniem wielu politologów i publicystów będą to najważniejsze wybory po 89 roku, które na długo wskażą w jakim kierunku pójdzie Polska. Prawdopodobnie zanotowana zostanie najwyższa w historii frekwencje, co spowodowane będzie bardzo dużą polaryzacją.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting