Będzie duża podwyżka opłat za śmieci

Od 1 stycznia za odpady nieposegregowane zapłacimy aż 39 złotych od osoby. Wzrosną również ceny za śmieci sortowane.

Podwyżka dotyczy wszystkich gmin zrzeszonych w Międzygminnym Związku „Czysty Region” do którego należy Kędzierzyn-Koźle i 10 sąsiednich samorządów. Związek w uchwale dotyczącej zmiany stawek uzasadnia, że dotychczasowe opłaty nie wystarczają na zagospodarowanie odpadów.

W zeszłym roku „Czysty Region” wydał na to 23 miliony 252 tys. zł. Wpływy były o ponad 850 tysięcy złotych mniejsze. W tym roku prawdopodobnie będzie aż 1,5 miliona zł na „minusie”.
Aby system się nie załamał, koniecznie było wprowadzenie podwyżek. Największe dotyczące osób niesegregujących odpadów. Ci po 1 stycznia 2020 zapłacą 39 złotych zamiast 24 zł jak obecnie. Ale większe stawki uchwalono także dla rodzin sortujących śmieci.

W przypadku 1,2,3 i 4-tej osoby w rodzinie wzrośnie ona z 15 zł do 19.50 zł. Piąta osoba w rodzinie zapłaci 15 zł (wcześniej 9,50 zł), a szósta i kolejna 8 zł (dotąd 3,5 zł).
W uchwale związek uzasadnia, że na rosnące koszty gospodarowania odpadami wpływ ma zwiększająca się z roku na rok ilość śmieci oraz rosnące opłaty marszałkowskie. Ponadto „Czysty Region” planuje do 2022 roku zbudować 13 punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, z czego trzy w samym Kędzierzynie-Koźlu.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting