Będzie bezpieczniej na pasach

885

Pierwsze inteligentne przejście dla pieszych powstanie na ulicy Łukasiewicza. W przyszłości planowane są kolejne.

Jak ustalili fachowcy od bezpieczeństwa na drodze, przeciętna reakcja kierowcy na pojawienie się przeszkody przed jego autem i wciśnięcie pedału hamulca to 0,8-1 s. Do tego trzeba doliczyć 0,3-0,4 s. na zadziałanie układu hamulcowego. W najlepszym razie jest to więc 1,1 s., w najgorszym – 1,4 s. W praktyce przy prędkości 30 km/h, droga zatrzymania wyniesie ok. 17 m, a przy prędkości 50 km/h – ok. 32 m.

Niestety, wielu kierowców nie zauważa w porę przejść dla pieszych, stąd dochodzi na nich do wielu wypadków. Właśnie dlatego w Kędzierzynie-Koźlu mają powstać inteligentne przejścia. Pierwsze będzie na ulicy Łukasiewicza w Koźlu.

Jezdnia przed pasami zostanie pokryta specjalnym materiałem, który zwiększa przyczepność kół samochodu, a co za tym idzie, pomoże skrócić drogę hamowania. Boczne krawędzie pasów zostaną otoczone tzw. „kocimi oczkami”, które będą się podświetlały w momencie zbliżania się przechodniów do przejścia, dodatkowo ostrzegając kierowców, by wzmogli swoją czujność i zdjęli nogę z gazu.

Całkowity koszt stworzenia inteligentnego przejścia wynosi około 100 tys. zł, z czego ponad 92 tys. zł pochodzi z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020. Prace przy inteligentnym przejściu potrwają kilka dni i powinny zostać zakończone jeszcze w tym tygodniu. Wiele jednak będzie zależeć od warunków pogodowych.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting