Będzie bezpieczniej na miejskich drogach

643

W mieście powstaną kolejne inteligentne przejścia dla pieszych.

W Kędzierzynie-Koźlu często dochodzi do wypadków na przejściach dla pieszych. To zresztą problem nie tylko naszego miasta. Przeciętna reakcja kierowcy na pojawienie się przeszkody przed jego autem i wciśnięcie pedału hamulca to bowiem 0,8-1 s. Do tego trzeba doliczyć 0,3-0,4 s. na zadziałanie układu hamulcowego. W najlepszym razie jest to więc 1,1 s., w najgorszym – 1,4 s. W praktyce przy prędkości 30 km/h, droga zatrzymania wyniesie ok. 17 m, a przy prędkości 50 km/h – ok. 32 m.

Właśnie dlatego w Kędzierzynie-Koźlu mają powstać inteligentne przejścia. Pierwsze już jest na ulicy Łukasiewicza w Koźlu.

– Testowane w Koźlu rozwiązanie zdało egzamin, dlatego jeszcze w tym roku pojawi się w innych częściach miasta – informuje Piotr Pękala, rzecznik prasowy prezydent miasta. – Do modernizacji wytypowano pasy przy alei Jana Pawła II przy skrzyżowaniu z ulicą Mieszka I oraz przy ulicy Szkolnej na wysokości schronu przeciwlotniczego.

Na alei Jana Pawła II ustawiona zostanie także lampa doświetlająca przejście. Z kolei na Blachowni dodatkowo boczne krawędzie pasów zostaną otoczone odblaskami, które zapalają się, gdy tylko piesi znajdą się na jezdni. Tzw. „kocie oczka” zareagują na ruch dzięki zamontowanym czujnikom.

Na stworzenie dwóch kolejnych inteligentnych przejść dla pieszych gmina otrzymała dofinansowanie. Dotacja w wysokości 100 tys. złotych będzie pochodzić z rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020. Wniosek złożony przez nasz samorząd został bardzo wysoko oceniony przez ekspertów. Na etapie wojewódzkim otrzymał 95 na 100 możliwych do zdobycia punktów. Ostatecznie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało dofinansowanie 104 projektom. Wniosków było blisko 320.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting